Cerrahi Plejit (Keçe) Nedir ve Kullanım Alanları Nerelerdir?

Bilgiler

Sütür uygulanan dokuya destek olarak kullanılan cerrahi iplik aksesuarı Pledget (PTFE) veya diğer adıyla cerrahi plejitler (cerrahi keçe) nedir ve kullanım alanları nerelerdir?

Pledget olarakta anılan plejitler (PTFE keçe) sütür uygulanan dokunun yırtılmasını önleyen bir cerrahi iplik aksesuarıdır. %100 Politetrafloraetilen’den imal edilmektedir ve sterilizasyonu EO (Etilen Oksit) ile yapılmaktadır. Emilmeyen yapıda olan plejitler çeşitli ebatlarda satışa sunulmaktadır. (1)

Cerrahi Plejitlerin Kullanım Alanları Nerelerdir?

Cerrahi Plejit (Keçe) Nedir ve Kullanım Alanları Nerelerdir?

Cerrahlar tarafından çoğunlukla yama ve dikişler için destek olarak kullanılan cerrahi keçeler genellikle kırılgan dokuları desteklemek için sol ventrikül miyokarddaki büyük geniş kısımlara takviye olarak kullanılır. Kısaca vücut tarafından emilemeyen yapıda olan Pledgetler (PTFE) septal defektlerin onarımında, vasküler ve miyokardiyal onarımlarda dikiş atılan dokuya destek sağlar ve dokunun yırtılmasını önler. (1,2)

Boz Marka Cerrahi Plejit Olan Teflon Pledget Hakkında?

Bir ameliyat ipliği aksesuarı olarak, Teflon Pledget ismiyle piyasaya sunulan emilmeyen cerrahi keçe (PTFE) dokumasızdır ve beyaz renklidir. Boz marka yeni nesil Plejitler (teflon felt) dikiş atılan dokuya tam destek sağlar ve %100 Politetrafloraetilen’den imal edilir. Değişen prosedürel ihtiyaçlara uyacak şekilde, çeşitli ebatlarda üretilen Teflon Pledget (PTFE) cerrahi keçelerin bilinen herhangi bir kontrendikasyonu bulunmamaktadır. (1,2)

Teflon Pledget

Emilmeyen Cerrahi Keçe (PTFE)

KAYNAK

(1) Teflon Pledget Emilmeyen Cerrahi Keçe – Boz Tıbbi Malzemeler. (2023,Mayıs 29). Erişim adresi: https://www.boztibbi.com/urunler/teflon-pledget/

(2) Teflon Pledget Emilmeyen Cerrahi Keçe – Kullanım Talimatı – Prospektüs (t.y.). Boz Tıbbi Malzeme. Erişim adresi: https://www.boztibbi.com/wp-content/uploads/2023/04/teflon-pledget-prospectus-multilanguage.pdf