Cerrahi Mesh (Yama) Nedir ve Kullanım Alanları Nerelerdir?

Bilgiler

Cerrahi mesh, diğer adıyla cerrahi ağ ya da yama olarak bilinen tıbbi cihazlar nedir ve kullanım alanları nerelerdir, bu yazımızda bunlara yer verdik...

Cerrahi mesh veya diğer adıyla cerrahi ağ ya da yama olarak bilinen bu tıbbi cihazlar, günümüzde fıtık onarımlarında zayıf dokuları sağlamlaştırmak ve kasık gibi bölgelerde hasar almış dokuların yerine yapay duvar olarak yerleştirilmesinde kullanılan, bir nevi tabaka şeklindeki tıbbi materyallerdir. Operasyonlarda kullanılan cerrahi meshler, cerrahi işleme ve duruma göre hastanın kendi dokusu da olabilir ya da kadavra veya hayvandan da alınabilir. Günümüzde genellikle sentetik olarak üretilen cerrahi meshler tercih ediliyor. (1)

Cerrahi Meshlerin Kullanım Alanları Nerelerdir?

Cerrahi meshlerin (yamaların) kullanımı tüm dünyada inguinal herni (kasık fıtığı) cerrahisinde standart bir prosedür haline geldi. Fıtık tedavisinde yama olarak kullanılan bu cerrahi ağların, implantasyon sırasında fıtığın tekrarlama oranını azalttığı keşfedilmiştir. Bir makalede yayınlanan araştırmaya göre randomize klinik çalışmalarında; hastalar üzerinde yapılan kasık fıtığının onarımında cerrahi ağ (mesh) kullanıldığında sorunun %1 oranında, cerrahi ağ kullanılmadan fıtık onarımı yapıldığında ise sorunun %7 oranında tekrar nüks ettiği görülmüştür. (2) 

Cerrahi Meshlerimiz Nelerdir?

Boz Tıbbi Malzeme olarak her türlü fıtık tedavisinde doğru ürünün kullanılması için cerrahi mesh kategorisinde 3 farklı mesh (cerrahi yama) üretmekteyiz. Emilebilen, emilmeyen ve yarı emilen tüm sentetik cerrahi meshlerimiz; Doku iyileşmesi için ideal por aralığına sahiptir ve örgü yapısı sayesinde doku iyileşme sürecini hızlandırır. Toplanmaz ve uzun süre sağlam kalan meshlerimiz esnek, güçlü ve şeffaftır. (6)

Monoprolen Mesh

Monoprolen Mesh, emilmeyen ve polipropilen (PP) filamentlerden oluşan boyasız ve sentetik bir cerrahi yama türüdür. Monofilament bir yapıya sahip olan ve absorbe olmayan bu cerrahi yamanın sterilizasyonu etilen oksit ile yapılmaktadır. Polipropilen polimer yapısı sütür kategorimizde bulunan Monoprolen Sütür‘de kullanılan malzemeyle aynıdır. (3, 6)

Monoprolen cerrahi mesh (yama) nedir? Emilmeyen cerrahi yamanın özellikleri nelerdir?

Kaplamasız ve ideal poroziteye sahip olmasından ötürü iyi tutuş sağlayan Monoprolen Meshler zayıf veya hasarlı dokuya fazladan destek sunmaktadır. Cerrahi işlem uygulanan bölgeye yüksek oranda güç ve dayanıklılıkla beraber son derece boyutsal istikrar kazandıran bu mesh türünde, ince bir ağ yapısına sahip olduğundan dolayı büzülme görülmemektedir. (3, 6)

MONOPROLEN MESH

Emilmeyen Cerrahi Mesh

Monoprolen Mesh hakkında detaylı bilgi edinmek ve sipariş vermek için ürünün sayfasını ziyaret edin…

Caprolen Mesh

Caprolen Mesh, Polipropilen ve Poli (glikolid-ko-kaprolakton) (PP ve PGCL) segmentlerinden oluşan, iki bileşenli kısmi emilebilen kompozit bir cerrahi yama türüdür. Kaprolen mesh cerrahi yama, fıtık gibi yumuşak ve hassas doku hasarlarının onarılmasında kullanılır. Etilen oksit ile sterilizasyonu yapılan bu cerrahi ağ, kaplamasız olmasının yanı sıra mükemmel tutuş özelliği olan hafif bir mesh türüdür. Ağır meshler gibi yüksek düzeyde ilk sertlik sağlar ve emilim sonrası mükemmel esneklik sağlar (yumuşak mesh). Poli(glikolid-ko-kaprolakton, 75/25) bileşeninin emilmesinden sonra sadece cerrahi işlem yapılan bölgede dokuyu desteklemesi için polipropilen ağ kalır. Poli(glikolid-ko-kaprolakton, 75/25) yapısı sütür kategorimizde bulunan Monokaprol Sütür‘de kullanılan malzeme ile aynıdır. (4, 6)

Caprolen Cerrahi Mesh (Yama) Nedir? Emilebilir kompozit meshin özellikleri nelerdir?

Monofilament yapısı sayesinde bakteriyel kolonizasyon oluşumunun önüne geçerek enfeksiyon riski azaltılmıştır, bu sayede ağrı ve rahatsızlık en aza indirilmiştir. Büyük gözenekleri sayesinde daha iyi doku tutunması sağlayan bu cerrahi meshin mor şeritleri ise inguinal herni (kasık fıtığı) onarımı gibi cerrahi operasyonlarda ilgili bölgeye yerleştirilmesini kolaylaştırmak adına oluşturulmuştur. (4, 6)

CAPROLEN MESH

Kısmi Emilebilir Kompozit Mesh

Caprolen Mesh hakkında detaylı bilgi edinmek ve sipariş vermek için ürünün sayfasını ziyaret edin…

Gliko Mesh

Gliko Mesh, %90 glikolid ve %10 L-laktidden (glikolik ve laktik asitlerden) sentezlenen sentetik, emilebilir ve steril kopolimerdir. Kopolimer yapısı, bileşim olarak sütür kategorimizde bulunan Glikolak sentetik emilebilir sütür de kullanılanla aynıdır. Etilen oksit ile sterilize edilen bu cerrahi mesh renksiz (doğal) ve mor renkli olarak iki varyasyonda üretilmektedir. (5, 6)

Gliko cerrahi mesh (yama) nedir? Emilebilir cerrahi meshin özellikleri nelerdir?

Bakteri oluşumunun önüne geçmek için Monofilament yapıya sahip olan bu cerrahi ağ kaplamasızdır. Gliko-Mesh, iyileşme sürecindeki yaralara geçici destek sağlamak için bir destek olarak kullanılmak üzere tasarlanmış cerrahi yamadır. Cerrahi uygulamalara özel olarak cerrah tarafından istenilen şekilde veya boyutta kesilebilir. Emilebilen özelliğinden dolayı genellikle çocuklarda meydana gelen fıtık sorunlarının tedavisinde kullanılır. (5, 6)

GLIKO MESH

Emilebilen Mesh

Gliko mesh hakkında detaylı bilgi edinmek ve sipariş vermek için ürünün sayfasını ziyaret edin…

KAYNAKLAR

(1) Cerrahi Mesh – Yama (t.y.). https://www.turkcerrahi.com/ adresinden elde edildi.

(2) Metin Ertem, Emel Özveri, Hakan Gök, Acıbadem Kozyatağı Hastanesi, Genel Cerrahi, İstanbul, Türkiye (2011): Hiatal fıtıklarda yamalı onarım: Cerrahi teknik ve erken dönem sonuçlarımız.

(3) Monoprolen Mesh – Polipropilen (PP) Steril Sentetik Emilmeyen Cerrahi Mesh – Kullanım Talimatı – Prospektüs (t.y.). Boz Tıbbi Malzeme. Erişim adresi: https://www.boztibbi.com/wp-content/uploads/2021/11/Monoprolen-Mesh-Prospektus.pdf.

(4) Caprolen Mesh – Polipropilen (PP) Steril Sentetik Kısmi Emilebilir Kompozit Mesh – Kullanım Talimatı – Prospektüs (t.y.). Boz Tıbbi Malzeme. Erişim adresi: https://www.boztibbi.com/wp-content/uploads/2021/11/Monoprolen-Mesh-Prospektus.pdf.

(5) Gliko Mesh – Poli[gliokolid(%90)-ko-laktid(%10)] Steril Sentetik Emilebilir Cerrahi Mesh – Kullanım Talimatı – Prospektüs (t.y.). Boz Tıbbi Malzeme. Erişim adresi: https://www.boztibbi.com/wp-content/uploads/2021/11/Glikomesh-Prospektus.pdf.

(6) Cerrahi Meshler (2021). Boz Tıbbi Malzeme. Erişim adresi: https://www.boztibbi.com/urunler/cerrahi-meshler/